Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Fundacja "Myśląc Ojczyzna - Im. Ks. Infułata Ireneusza Skubisia"

AKTUALNOŚCI, strona 3:

Lepsze wrogiem dobrego

Utworzono dnia 23.02.2022

Andrzej Stanisławski

Jak wiadomo, na drugim miejscu listy siedmiu grzechów głównych jest nieraz ambiwalentnie rozumiana chciwość.
To nie tylko grzech, ale i brzydka cecha. Jednak – jak wszystko albo prawie wszystko, co jest na tym świecie pełnym złości – również chciwość, oprócz plusów ujemnych, ma też plusy dodatnie, a właściwie jeden, ale za to bardzo ważny. Chodzi o to, że jest ona siłą napędową gospodarki.

czytaj dalej... na temat: Lepsze wrogiem dobrego

ZAPROSZENIE na Konferencję Naukową Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Utworzono dnia 27.01.2022

ZAPROSZENIE
na Konferencję Naukową

Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

dniu 29.01. 2022, której Fundacja "Myśląc Ojczyzna" jest współorganizatorem

https://sawp.org.pl/

czytaj dalej... na temat: ZAPROSZENIE na Konferencję Naukową Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

TEOLOGIA W KOLĘDY WPISANA

Utworzono dnia 25.01.2022

Dr hab. Michał Wyrostkiewicz

Śpiewanie kolęd jest powszechnie znanym i praktykowanym zwyczajem bożonarodzeniowym. Dla wielu osób stanowi on nieodzowny element świętowania i budowania świątecznego nastroju. Warto jednak pamiętać, że kolędy to nie tylko nastrojowe piosenki, ale utwory przekazujące wiele treści religijnych. Niejednokrotnie można je postrzegać jako „minitrakty teologiczne”.

czytaj dalej... na temat: TEOLOGIA W KOLĘDY WPISANA

„NIEZWYKŁY I NAPRAWDĘ WIELKI CZŁOWIEK” Ks. Idzi Benedykt Radziszewski (1871-1922)

Utworzono dnia 25.01.2022
 Dr hab. włodzimierz Bielak
 
W tym roku 22 lutego przypada 100. rocznica śmierci ks. Idziego Benedykta Radziszewskiego, człowieka pod wieloma względami wybitnego, o nieprzeciętnej osobowości, który pozostawił niezatarty ślad swego życia zwłaszcza w Lublinie – siedzibie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, będącego największym dziełem jego życia.
czytaj dalej... na temat: „NIEZWYKŁY I NAPRAWDĘ WIELKI CZŁOWIEK” Ks. Idzi Benedykt Radziszewski (1871-1922)

UNIWERSALIZM ZBAWCZY W STARYM TESTAMENCIE

Utworzono dnia 25.01.2022

Ks. Prof. Mirosław Stanisław Wróbel

Podczas uroczystości Objawienia Pańskiego zostaje mocno podkreślona prawda, że zbawcze działanie Jezusa – „Światłości świata” nie ogranicza się tylko do narodu żydowskiego, ale jest skierowane do całej ludzkości. Potwierdzają to ostatnie słowa Jezusa, które wypowiedział On do apostołów przed wstąpieniem do nieba: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16, 15). Zostaje to także wyrażone w ustaleniach pierwotnego Kościoła podczas tzw. soboru jerozolimskiego ok. 50 r. (Dz 15) oraz w działalności misyjnej św. Pawła – Apostoła narodów (Dz 13 – 28). Czy idea uniwersalizmu zbawczego została zainicjowana dopiero przez Jezusa Chrystusa i Jego pierwszych wyznawców? Czy jest ona już widoczna na kartach Starego Testamentu? Analiza tekstów biblijnych pozwala na poszukiwanie odpowiedzi na postawione pytania.

czytaj dalej... na temat: UNIWERSALIZM ZBAWCZY W STARYM TESTAMENCIE

WRACAMY Z BETLEJEM PEŁNI WESELA...

Utworzono dnia 25.01.2022

Kazimierz Kurek SDB

Abyśmy w Betlejem świadkami niezwykłych zdarzeń. Oto Nowonarodzonemu towarzyszyły śpiew i muzyka aniołów i ludzi. To wskazówka, aby każdemu dziecku od pierwszych chwil jego życia,

od poczęcia, towarzyszył śpiew i muzyka. Tego potrzebuje ludzka natura. W tym wyraża się radość z dziecka; radość ze stwórczej mocy Boga, który dając duszę dziecku, posyła mu zarazem Anioła Stróża.

czytaj dalej... na temat: WRACAMY Z BETLEJEM PEŁNI WESELA...

PODATEK PODATKOWI NIERÓWNY

Utworzono dnia 25.01.2022

Marian Miszalski

Zabrania się zabraniać!” – głosiły hasła wypisywane przez studentów i licealistów w 1968 roku na murach miast amerykańskich i europejskich. Był to wyraźny sygnał początku upadku szkolnictwa humanistycznego na Zachodzie, podminowanego już wtedy przez marksistowskie wpływy. Historia i socjologia nie znają społeczności ludzkiej obywającej się bez władzy. Poza tym to anarchistyczne hasło kryło w sobie ukrytą sugestię, że jednak jakaś władza może „zabronić zabraniać”... Nie dopowiadało już, jakiej to władzy przysługiwałby ten tajny przywilej... Dzisiaj odpowiednikiem tamtej głupoty – która rozpełzła się w miarę, jak ówcześni studenci i licealiści stawali się urzędnikami, nauczycielami, merami, burmistrzami, ministrami, artystami itd. – jest podpierane filozoficzną tandetą, dość popularne przekonanie, że nie ma prawdy, że prawd jest tyle, ile ludzi, że każdy ma swoją prawdę, krótko mówiąc, że nie ma prawdy obiektywnej. Jakież pole do szalbierstw! Ale i to twierdzenie ma swą słabiznę: jeśli nie ma prawdy obiektywnej – czy jest ono prawdziwe?

czytaj dalej... na temat: PODATEK PODATKOWI NIERÓWNY

PRZEŁAMAĆ POLSKĄ NIEMOC

Utworzono dnia 25.01.2022

Marcin Janowski

Nieuczciwi politycy to ludzie mocno zmotywowani do życia z pieniędzy obywateli.

Niestety większość obywateli nie okazuje równie silnych motywacji do obrony swoich praw.

Doskonale widać to w przypadku polskiej samorządności lokalnej.

czytaj dalej... na temat: PRZEŁAMAĆ POLSKĄ NIEMOC

JAK RZĄD STWARZA PROBLEMY?

Utworzono dnia 25.01.2022
Stanisław Michalkiewicz

Prezydent Ronald Reagan mawiał, że rząd nie rozwiązuje żadnego problemu, co najwyżej stwarza nowe. Ronald Reagan był prezydentem Stanów Zjednoczonych przez dwie kadencje, za jego czasów dokonała się w Ameryce rewolucja konserwatywna, o czym można przeczytać w książce Guya Sormana „La révolution conservatrice américaine”, którą – za zezwoleniem francuskiego wydawcy – w 1984 roku z Marianem Miszalskim przetłumaczyliśmy na język polski i wydali w podziemnym wydawnictwie „Kurs” w nakładzie 5500 egzemplarzy. Ronald Reagan coś o funkcjonowaniu państwa musiał wiedzieć i skoro wygłaszał takie opinie, to z pewnością nie były one pozbawione podstaw.

czytaj dalej... na temat: JAK RZĄD STWARZA PROBLEMY?

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 15

W poprzednim tygodniu: 53

W tym miesiącu: 187

W poprzednim miesiącu: 193

Wszystkich: 26809

Zegar